Ako sa starať o výrobky z ovčej vlny

Vlnené čiapky, šály, svetre... oblečenie a doplnky z vlny sú v chladnom počasí na nezaplatenie. Kvalitné kúsky vydržia pri dobrej starostlivosti roky, dokonca sa môžu ako rodinné poklady dediť celé generácie. Ako sa teda starať o výrobky z pravej ovčej vlny?

Dobrou správou je, že vlnené oblečenie nemusíte prať tak často ako iné kúsky z iných materiálov. Po použití ich stačí len nechať „vydýchať“ a vyvetrať. Na druhý deň si vlnené veci môžete obliecť bez toho, aby zapáchali. Ak vlnené veci predsa len potrebujete oprať, mali by ste vedieť, že vlna sa nekamaráti s agresívnymi pracími prostriedkami, vysokými teplotami ani príliš veľkými otáčkami bubna práčky. Starostlivosť o vlnené kúsky je trochu náročnejšia, na druhej strane, nie taká častá.

Vlnu je vhodné prať ručne.

Pred tým, než sa pustíte do prania výrobkov z vlny, skontrolujte si štítok s pokynmi od výrobcu. Výrobky z ovčej vlny, alebo s ich prímesou sa odporúčajú prať ručne pri teplote maximálne do 30 °C. Do nádoby si napustite vodu, pridajte vhodný prací prostriedok, nechajte pôsobiť a jemne preperte v rukách. Oblečenie príliš nemačkajte, aby ste ho neponičili. Po opraní ho vyplákajte, rozdiel teploty vody na plákanie nesmie byť  vyšší alebo nižší ako 10 stupňov, lebo sa výrobok zrazí. Do vody na plákanie je potrebné dať 1PL octu na 1l vody. Farby, ktoré sa na vlnu používajú, sú kyslé farby a ocot ich ich ustáli. Jemne vyžmýkajte, prebytočnú vodu odsajte do uteráka a oblečenie sušte vždy vo vodorovnej polohe tak, že ho vytvarujete do pôvodnej veľkosti. Užitočné je pôvodné rozmery ešte suchého výrobku pred praním vyznačiť špendlíkmi na podložke, na ktorej sa bude sušiť. Do takto vyznačeného tvaru po opraní výrobok rozložíme a sušíme v tieni.

Niektoré vlnené výrobky, ak je to uvedené na visačke,  možno prať aj v automatickej práčke na programe „Vlna“ a najnižších otáčkach žmýkania. Ak vaša práčka taký program nemá, zvoľte režim jemného prania. Celková doba prania by nemala presiahnuť jednu hodinu. Pre zachovanie dlhšej životnosti oblečenia odporúčame znížiť otáčky pri odstreďovaní na 800 otáčok/minútu. Ak vlnené veci periete spolu s ďalším oblečením, pozor na zipsy, gombíky a podobne.

Špeciálny materiál si zaslúži špeciálny prací prostriedok

Na pravú ovčiu vlnu sú vhodné pracie prostriedky s lanolínom. Rozhodne nepoužívajte bežné pracie prostriedky, ktoré obsahujú enzýmy a bielidlá,  ako aviváž je potrebné použiť lanolínový prostriedok na vlnu. Lanolín sa už od pradávna používa na ošetrovanie ovčích rún a diek. Je to vlastne tuk, ktorým sú obalené ovčie vlákna a chránia ho pred rôznymi mikroorganizmami. V pracích prostriedkoch sa využíva pre svoje schopnosti zjemňovať bielizeň a tiež pre svoje antibakteriálne účinky. Dobre rozpúšťa špinu a je antialergénny, nedráždi teda pokožku bábätiek ani alergikov.

Aby vlnené oblečenie nestratilo svoj tvar

Tak ako vlna potrebuje špecifické zaobchádzanie pri praní, podobne je to aj pri sušení. Mokré oblečenie po vytiahnutí z práčky jemne narovnajte, vytvarujte do pôvodného tvaru a položte na plocho na stojan na sušenie bielizne. Pri klasickom zavesení by oblečenie mohlo stratiť svoj pôvodný tvar v dôsledku nerovnomernej hmotnosti a vlhkosti v mokrom odeve. Určite sa vyhnite sušeniu na radiátore či priamemu slnku.

Mnoho výrobcov vlnených odevov neodporúča ani sušičku. Dnes už však na trhu nájdete sušičky s jedinečným cyklom na sušenie vlny, počas ktorého bubon udržiava potrebnú rýchlosť, aby sa vlna rozprestrela na jeho stene. Zaručí to, že oblečenia sa nezrazí a bude chránené proti skrúteniu a zamotaniu. A nakoniec dobrá správa, ktorá poteší všetkých, ktorí neobľubujú túto činnosť – zákaz má aj žehlička.

Náš tip

Na škvrny od jedla na vlnenom oblečení účinkuje aj žlčové mydlo. Najskôr oblečenie preperte ručne a na postihnuté miesta aplikujte mydlo. Ani krv na takomto oblečení nie je problémom. Nenechajte ju však zaschnúť a použite na jej odstránenie studenú vodu, v žiadnom prípade nie teplú!